«جشن تولد» اثری مذهبی و انسانی بامحوریت جنایات داعش در سوریه است،

که اتفاقات سوریه و مقاومت را روایت می کند.

طرح و ایده اولیه در رابطه با تولید فیلم های ارزشی، انقلابی  معمولا با مقاومت زیادی روبه رو میشود. متأسفانه آنچه باعث شده تا ما در رابطه با این نوع تولیدات همواره با کاستی روبرو باشیم این است که مراکز مربوطه و مسئولان حمایت چندانی از تولید آثار استراتژیک انجام نمی دهند و به همین علت است که نمیتوان  مقابله شایسته ای با جنگ نرم دشمنان داشت.

در حالیکه استکبار جهانی و صهیونیسم مرتب در تلاش هستند تا توسط رسانه ها تصویر بدی از اسلام نشان دهند و مسلمانان را به جان هم بیندازند، دست اندرکاران رسانه های مختلف آنچنان که شاید و باید همیت لازم در این زمینه را ندارند و گاهی حتی حس میشود دست روی دست گذاشته ایم تا آن ها در این راه از ما پیشی گرفته و هر کاری که می خواهند انجام دهند.

جشن تولد - راوی فیلم

در این میان فیلم سینمایی «جشن تولد» داستان خانواده سوری را روایت می‌کند که شب جشن تولد فرزندشان «رقیه»، مصادف می‌شود با حمله تکفیری‌ها به دمشق و حرم حضرت زینب (س) .

این هجوم باعث می‌شود  که این خانواده شیعه به همراه همسایه اهل تسنن شان از خانه به سمت محل امنی فرار کنند و تنها مامنی که می یابند حرم حضرت زینب(س) است، در این مسیر با دو ایرانی و خانواده هایشان آشنا می شوند که برای زیارت به سوریه آمده اند. خانواده ای که  زمانی در جنگ ایران و عراق در خرمشهر از شهرشان دفاع می‌کردند. در ادامه برای رسیدن به حرم، در بین راه به یک کلیسا پناه می‌برند و در مسیر اتفاقاتی برای این گروه رخ می‌دهد.

«جشن تولد» به کارگردانی عباس لاجوردی مستندساز ایرانی و  به تهیه کنندگی مهدی فیوضی است. فیوضی کارگردانی  فیلم سینمایی «محرمانه تهران» را در رزومه کاری خود دارد. فیلم سینمایی «محرمانه تهران» در سال 1391 ساخته شد و به موضوع حوادث سال 88 پرداخته بود.

جشن تولد - راوی فیلم

* علیرام نورایی بازیگر نقش مهدی درباره فیلم می گوید:

«جشن تولد» برخلاف آنچه در وهله اول به نظر می رسد اثری سیاسی نیست و تنها مسأله مهم «جنگ» و «انسانیت» را مد نظر قرار داده است.

“وضعیت گروه فیلمبرداری در سوریه در سکوت خبری پیش می رفت چراکه شرایط ما در سوریه بسیار حساس بود به طوری که کمتر 500 متر با داعش فاصله داشتیم.

  • فیلم سینمایی «جشن تولد» در بخش «نگاه نو» سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر حضور داشت.

یادداشت عباس لاجوردی، کارگردان فیلم :

زمانی که به سوریه رفته بودم تا درباره وقایع تروریستی آنجا فیلم مستند بسازم، با طیف ها و طبقات مختلف مردم در آنجا آشنا شدم. حتی باید عنوان کنم که قصه اصلی فیلم را براساس داستان و شخصیت های واقعی نوشتم. تماشاگران اگر می خواهند بدانند که در ذهن تروریست ها چه می گذرد و آنها چه بلایی بر سر کشور سوریه آوردند، حتما این فیلم را ببینند. از سفیر سوریه که فرصت ساخت این فیلم را فراهم کرد بسیار تشکر می کنم.

عوامل فیلم:

کارگردان: عباس لاجوردی / تهیه کننده و مشاور کارگردان: مهدی فیوضی / فیلمنامه نویس: محسن زمانی  (براساس ایده ای از عباس لاجوردی) / بازیگردان: احمد کاوری / مدیر تولید: حسّان الموحد / مدیر فیلمبرداری: فرهاد محمودی / تدوین گر: یعقوب غفاری / آهنگساز: سعید ذهنی / صداگذاری و میکس: محمد امامی / صدابردار: اغید الصیداوی / طراح صحنه و لباس: علی مربی / طراح چهره پردازی: داریوش صالحیان / مدیر ارتباطات: ولید درویش / مدیر تدارکات: حسن درویش / جلوه های ویژه میدانی: عظیم محمدی / جلوه های ویژه بصری: محمدرضا امامی / برنامه ریز و سرپرست گروه کارگردانی: سعید سعید پور / دستیار اول کارگردان: محمد خیر دریب / دستیار دوم کارگردان: مسعود مبعثی / منشی صحنه: فرحناز خسرو آبادی / دستیار اول فیلمبردار: اسماعیل واشقانی / عکاس و تصویربردار پشت صحنه: محمد نور

بازیگران فیلم:

علیرام نورایی / احمد کاوری / نادین خوری / علی صطوف / امیه ملص /  ریمی سرمین / اوجا ابوالذهب / عبود عبدالله / ماسا زاهر / ولید درویش / نایا علّوش / شهِد عباس  و بازیگر خردسال: عبدالله لبابیدی

 

برگرفته از سینماپرس

.