«سرگشته» ماجرای «حاج شیخ مصطفی» رزمنده روحانی مدافع حرم است که در سوریه به اسارت نیروهای داعش درآمده است. او در این اسارت خاطرات خود را از سال های دفاع مقدس مرور می کند…

 

زمانی تولید فیلم‌های دفاع مقدس و جنگی، متناسب با شرایط درگیرِ دفاع کشور، بالا بود و فیلم­سازانِ شاخصی اقدام به ساخت فیلم‌های مهم و تاثیرگذاری می‌کردند که برخی از آن­ها هنوز در حافظه ملت باقی مانده است. اما به­تدریج دوران افول سینمای دفاع مقدس از راه رسید و آثار انگشت شمار ساخته شده هم نه واجد ارزش‌های ساختاری بود و نه خوشایند تماشاگری که آثار ماندگاری را در این ژانر و گونه سینمایی به یاد داشت. خوشبختانه در دو سه سال اخیر، باز چراغ‌ سنگر دفاع مقدس در سینما هرچند کم سو روشن شد و اتفاقات خوب و مهمی در این زمینه افتاد. فیلم­سازان قدیمی و کاربلد و کارگردان‌های جوان و تازه نفس، آستین بالا زدند و فیلم‌های خوبی در ارتباط با انقلاب اسلامی و دفاع مقدس ساختند. آثاری چون «چ» ساخته ابراهیم حاتمی‌کیا، «شیار 143 » به کارگردانی نرگس آبیار و «ایستاده در غبار» ساخته محمدحسین مهدویان، که زمان نمایش در جشنواره فیلم فجر و در اکران عمومی با اقبال گسترده مردم، منتقدان و داوران مواجه شدند.

برخی متعقدند فضای آشفته امروز سینمای ایران حاصل مناسبات عجیب و غریب، بی‌عدالتی در تولید و تخصیص سالن های اکران و وجود جهان بینی های متضاد و سلیقه های متعارض است.

 در شرایطی که فداکاری و ایثارگری های مردانی که آزادی و امنیت امروزمان را مدیون­شان هستیم به فراموشی سپرده شده است و مخاطبِ امروزی  به دور از اصل و ریشه‌ها و گاهی حتی درگیر روزمرگی ها است، هر نوع پرداخت سینمایی در این حوزه غنیمت و واجد ارزش و اهمیت است و باید ارج نهاده شود.

 

فیلم سینمایی سرگشته

به تازگی  تولید اثر دیگری در حوزه دفاع مقدس به نام فیلم سینمایی «سرگشته» که جدیدترین محصول انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس است؛ به پایان رسیده است. سرگشته به تهیه کنندگی محسن آقاعلی اکبری و کارگردانی سهیل سلیمی تولید و تحویل دبیرخانه سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر شده است.

این اثر سینمایی در سکوت کامل خبری از ۱۵ آبان ۹۵ در تهران مقابل دوربین رفت و پس از ۵۰ جلسه فیلمبرداری، روز یکشنبه 5 دی 95 به پایان رسید.

محسن آقاعلی اکبری، تهیه کننده این فیلم که تهیه آثاری چون «استرداد»، «کتاب قانون»، «مریم مقدس» و… را در کارنامه خود دارد، از «سرگشته» به عنوان یکی از سخت ترین کارهای خود یاد کرد و گفت: «تعدد لوکیشن های فیلم به لحاظ مقطعی، در سه دوره ی تاریخی گذشته، حال و آینده، نیاز به فضاهایی چون تهران قدیم و بویژه بازسازی صحنه های مربوط به سوریه و اراضی اشغالی توسط نیروهای داعش و نیز دوران دفاع مقدس کار را برای ما بسیار سخت کرد.»

 

فیلم سینمایی سرگشته

گفتنی است، فیلمنامه «سرگشته» را سیدناصر هاشم زاده عهده دار بود که پیش­تر نگارش فیلمنامه «بید مجنون» و «سیب وسلما» را در کارنامه خود دارد.

هم­چنین سید محمد میرزمانی، آهنگساز و موسیقیدان برجسته کشورمان به عنوان آهنگساز فیلم سینمایی «سرگشته» در رابطه با فیلم سینمایی«سرگشته» گفته است: «سرگشته» از ساختاری خاص و ویژه برخوردار است که نمونه آن را کمتر در سینمای ایران شاهد بوده ایم. چرا که فیلم در سه مقطع زمانی گذشته، حال و نگاهی به آینده می گذرد و از نظر جغرافیا نیز به سه محور تهران، سوریه و جبهه های جنگ جنوب کشور اشاره دارد. لذا از پیچیدگی خاصی برخوردار است.

میرزمانی نیز آهنگسازی مجموعه تلویزیونی «ایوب پیامبر»، نامزدی 2 سیمرغ بلورین بهترین موسیقی فیلم در جشنواره فیلم فجر، مدیریت کل سابق دفتر موسیقی وزارت ارشاد، و آهنگسازی فیلم سینمایی «دیده بان» را در کارنامه خود دارد.

 

برگرفته از سینماپرس

عوامل فیلم سینمایی «سرگشته»

سهیل سلیمی

کارگردان فیلم

عوامل فیلم سینمایی «سرگشته»

سیدناصر هاشم زاده

کارگردان فیلم

عوامل فیلم سینمایی «سرگشته»

محسن آقاعلی اکبری

تهیه کننده فیلم

عوامل فیلم سینمایی «سرگشته»

علی غفاری

مجری طرح فیلم

عوامل فیلم سینمایی «سرگشته»

سیدمحمد میرزمانی

موسیقی متن فیلم

بازیگران فیلم سینمایی «سرگشته»

حشمت آرمیده

بازیگر فیلم

بازیگران فیلم سینمایی «سرگشته»

سلمان فرخنده

بازیگر فیلم

بازیگران فیلم سینمایی «سرگشته»

سوگل طهماسبی

بازیگر فیلم

بازیگران فیلم سینمایی «سرگشته»

صالح میرزاآقایی

بازیگر فیلم

بازیگران فیلم سینمایی «سرگشته»

کاوه سماک باشی

بازیگر فیلم

.