فیلم سینمایی ” یتیم خانه ایران “

 

+ثبت درخواست اکران+
* مشخصات فردی
* مشخصات محل و زمان اکران
* مشخصات فیلم درخواستی
* ارسال درخواست مکتوب

توجه : دراخواست خود را به صورت مکتوب تهیه نمائید و آن را به صورت یک فایل اسکن شده، تصویر با کیفیت، فایل ورد یا PDF از طریق ورودی زیر برای ما ارسال کنید.

انتخاب فایل درخواست

حداکثر سایز 10 MB

CAPTCHA
لطفا صبر کنید

 

توضیحات

فیلم سینمایی «یتیم خانه ایران» هشتمین ساخته ابوالقاسم طالبی از 5 آبان ماه به سرگروهی سینما آزادی اکران شده است. این فیلم مضمونی تاریخی سیاسی دارد و ماجرای قحطی فراگیر ایران در زمان جنگ جهانی دوم و حضور متفقین در ایران را روایت کند. پخش فیلم سینمایی «یتیم خانه ایران» برعهده فیلمیران است. ابوالقاسم  طالبی در کارنامه خود ساخت فیلم هایی چون «قلاده های طلا»، «دست های خالی»، «جنگ کودکانه»، «عروس افغان»، «نغمه» را بر عهده دارد.

جوایز فیلم

فیلم «یتیم خانه ایران» در بخش خارج از مسابقه سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر حضور داشت.

خلاصه فیلم

– داستان قحطی و خشکسالی عظیم ایران که در سال‌های 1296 تا 1299 و در کوران جنگ جهانی اول در زمان اشغال ایران به دست قوای بیگانه روس و انگلیس رخ داد را روایت می کند.

– داستان «یتیم خانه ایران» از اواخر دوره قاجار و شروع جنگ جهانی اول و حضور نیروهای نظامی روس و انگلیسی در ایران آغاز می شود، زمانی که به دلیل حضور نظامیان خارجی قحطی در ایران رواج پیدا کرده و به دلیل آن که اجازه تجارت و واردات محصولات غذایی به مردم ایران داده نمی شد، از جمعیت ۲۰ میلیون نفری ایران، ۱۰ میلیون نفر بدون شلیک یک گلوله کشته شدند.

عوامل فیلم

کارگردان: کمال تبریزی/ نویسنده: فرهادکارگردان، نویسنده: ابوالقاسم طالبی/ تهیه‌کننده: محمدرضا تخت‌کشیان/ مدیرپروژه: دکتر مقدم فر/ مشاور کارگردان، برنامه‌ریز: حسن لفافیان، اکبر منصور فلاح/ دستیاران کارگردان: مسعود جیرانی، سحر جراح/ منشی صحنه: حسن بهاردی/ مدیر فیلمبرداری: اصغر رفیعی‌جم/ مدیر صدابرداری: بهمن حیدری/ تدوین: حسین زندباف/ طراح صحنه و لباس: عباس بلوندی/ طراح چهره پردازی: داریوش صالحیان/ عکاس: محمد فوقانی/ ‌مدیر تولید: داود معدنی/ منشی صحنه: محسن بهاری/ جلوه‌‌های ویژه میدانی: محسن روزبهانی/ جلوه‌‌های ویژه بصری: حسن پیله‌ور/ برنامه ریز: حسن لفافیان/ موسیقی: سرگئی کروتسنگو/ صداگذاری، میکس و ترکیب صدا: بهمن حیدری، مهدی جمشیدیان/ مدیر روابط عمومی: هادی فیروزمندی توحیدی، مرتضی اصفهانی/ تهیه کننده: منوچهر محمدی/ مدیر فیلمبرداری: فرشاد محمدی/ طراح صحنه و لباس: بهزاد کزازی/ مدیر صدابرداری: مهران ملکوتی/ طراح چهره پردازی: سعید ملکان/ مدیر تولید : مجید کریمی/ صداگذار: بهمن اردلان/ موسیقی: محمدرضا علی قلی/ دستیار کارگردان: محمد ثقفی/ مدیر تدارکات: سید رسول حاتمی/ برنامه ریز و دستیار اول کارگردان: علی مردانه/ تدوین: محمد رضا موئینی، هدی موئینی/ جلوه‌های ویژه بصری: بهنام خاکسار/ عکاس: زهرا مصفا

بازیگران

علیرام نورایی، جعفر دهقان، فرخ نعمتی‏، قطب الدین صادقی، آهو خردمند، علی شادمان، ایمان صفا، بهار محمد پور، بهارک صالح نیا، حمید تاج دولتی، والا شهیری، مصطفی بهشتی، مهری آل آقا، محسن حسینی، اصغر حیدری، ملیکا شعبان، مجید معافی، برایان تورفه، کامرون چاپمن، برت جان کورن، پاول دیونی، جان اتول، توبی هیوز، کلوم کوتس

حواشی

برایان تورفه از انگلیس، کامرون چاپمن از انگلیس، برت جان کورن از هلند، پاول دیونی از انگلیس، جان اتول از ایرلند، توبی هیوز از انگلیس و کلوم کوتس از انگلیس بازیگران خارجی زبان در فیلم «یتیم خانه ایران» حضور دارند.

ابوالقاسم طالبی درباره عدم حضور فیلم «یتیم خانه ایران» در بخش مسابقه جشنواره فیلم فجر گفت:

“من در بخش مسابقه شرکت نمی کنم. چون فیلم من یک فیلم ضداستکباری است. بخاطر اینکه من از ابتدا چینش داوران را نمی شناختم و احتمال دادم برخی از داوران دوتابعیتی باشند و با قضاوت درباره این فیلم مجبور شوند به سختی هایی بیافتند و به تابعیت خارجی آنها لطمه ای بخورد. لذا تصمیم گرفتم فیلم را از بخش مسابقه خارج کنم.”

ابوالقاسم طالبی درباره فیلم «یتیم خانه ایران» گفت:

“شما با یک فیلم سینمایی قصه گوی کلاسیک طرف هستید. فرق فیلم من با فیلم های دیگر این است که فیلم مردم است. اصلا درون کاخ نیست. فیلم به دوره ای می پردازد که تاکنون بدان پرداخته نشده است و برای آن مطالعه بسیاری شده است.”

فیلم «یتیم خانه ایران» ابتدا قرار بود توسط سید محمود رضوی تهیه شود.

علیرام نوری دومین همکاری خود را با ابوالقاسم طالبی پس از فیلم «قلاده های طلا» در فیلم «یتیم خانه ایران» داشته است.

عباس بلوندی طراح صحنه و لباس پروژه سینمایی «یتیم‌خانه ایران» گفت:

” 5تا 6 ماه تحقیقات گسترده انجام دادیم. جزئییات و طرز پوشش مردم آن دوره، لباسهای نیروهای نظامی روس و انگلیس را در یک دوره تحقیقاتی بررسی کردیم.نزدیک 1600 دست لباس طراحی، کهنه و آماده شد. در مورد دکور این فیلم هم چنین تحقیقاتی را انجام دادیم. سعی کردیم جمع بندی کاری که انجام می دهیم فضایی باشد که به واقعیت نزدیک است. یکی از اتفاقات مهمی که برای «یتیم خانه» رخ داد، این بود که مجبور شدیم ۱۲ خودرو از جمله خودروهای نظامی، کامیون، سواری، آمبولانس و … را بسازیم تا بتوانیم در این فیلم از آنها استفاده کنیم. همچنین تعداد زیادی کالسکه نیز برای رفت و آمد مردم عادی در لوکیشن های مختلف ساخته شد.”

روابط عمومی فیلم «یتیم خانه ایران» درباره پیوستن بهارک صالح نیا به شبکه جم و حضورش در فیلم «یتیم خانه ایرانیان» گفت:

“این بازیگر یکی از نقش های فرعی فیلم سینمایی «یتیم‌خانه ایران» را بر عهده داشته است که به علت بالا بودن زمان فیلم نقش وی در مونتاژ حذف شده و در نسخه نمایشی فیلم «یتیم‌خانه ایران» حضور ندارد.”

علیرام نوری درباره فیلمنامه فیلم «یتیم‌خانه ایران» گفت:

“وقتی فیلمنامه «یتیم خانه ایران» را به من معرفی کردند بسیار متعجب شدم چرا که تاکنون راجع به این برهه از تاریخ معاصر ایران چیزی نشنیده بودم و حتی در کتابهای درسی هم اطلاعاتی از این واقعه که حدود 4 تا 10 میلیون در آن کشته شدند وجود نداشته است.”

جعفر دهقان درباره بازی اش در فیلم «یتیم‌خانه ایران» گفت:

“به خاطر ایفای نقش در این فیلم، دندان پایینم را کشیدم البته در ابتدا با مخالفت طالبی مواجه شدم اما با اصرار خودم این کار را کردم و به نوعی از خود گذشتگی کردم.”

آنونس